Zapraszamy do naszej galerii fotograficznej - TUTAJ>

Wymiany zagraniczne

Wymiana szkolna Kraków-Königswinter organizowana jest w naszej szkole nieprzerwanie od roku 2013 przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Projekt składa się
w każdym roku z dwóch części – na wiosnę uczniowie wyjeżdżają na tydzień do Königswinter, miasta położonego w malowniczym paśmie Siedmiogórza, a następnie, jesienią w kolejnym roku szkolnym, goszczą poznanych kolegów i koleżanki z Niemiec w Krakowie. Uczniowie mieszkają u rodzin, dzięki czemu mają okazję używać języków obcych w sytuacjach życia codziennego, nawiązać międzynarodowe znajomości, zanurzyć się w języku i kulturze odwiedzanego kraju. Uczniowie przed pierwszym spotkaniem na wiosnę w Niemczech dobierani są w pary, by mogli przed wyjazdem nawiązać ze sobą kontakt i wstępnie się ze sobą poznać. Program wymiany jest bardzo urozmaicony – każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wspólnie zwiedzamy ciekawe miejsca, takie jak Bonn, Kolonię, Koblencję w Niemczech oraz Kraków, Zakopane czy Wieliczkę w Polsce. Odwiedzamy miejsca pamięci, takie jak obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W trakcie programu uczniowie biorą udział w warsztatach integracyjnych i animacjach językowych, co umożliwia im zacieśnienie znajomości i lepszą integrację w grupie. Uczniowie poznają niemiecką i polską szkołę. W zespołach polsko niemieckich rozwiązują quizy dotyczące zwiedzanych miejsc i uczestniczą w grach terenowych. Wspólnie przeżywają niezapomniane chwile w parku rozrywki w Brühl, podczas turnieju gry w bule w Bonn, na skoczni narciarskiej w Zakopanem czy na zjeżdżalni grawitacyjnej na Gubałówce. Biorą udział w wycieczkach, podczas których towarzyszą im przepiękne widoki – malownicze krajobrazy Siedmiogórza w czasie wycieczki na Drachenfels w Königswinter wiosną czy, jesienią, panorama Tatr w czasie wycieczki do Zakopanego. Uczniowie z Polski poznają kraj, którego języka się uczą i wykorzystują nabyte umiejętności językowe w praktyce, a uczniowie z Niemiec próbują swoich sił w języku polskim. Uczestnicy wymiany przekonują się, że warto poznawać języki obce, stają się ciekawi świata i otwarci na międzynarodowe znajomości. Zapraszamy do udziału w wymianie!

Współpracujemy z PNWM

Wymiana szkolna Kraków-Königswinter (Niemcy) organizowana jest przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Jest to organizacja międzynarodowa, środki na jej działalność pochodzą ze składek rządów Polski i Niemiec. PNWM od początku istnienia wymiany z Niemcami w naszej szkole wspiera nas merytorycznie i dofinansowuje nasze spotkania młodzieży, które odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę w Niemczech oraz jesienią w Polsce.